گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 13100/10/09 - 20:32
كد :44

خواص گوجه فرنگی که از آن بی خبر هستید!

شاید تا به حال در رابطه با خواص بسیار زیاد و مفید گوجه فرنگی چیزی شنیده باشید اما به طور دقیق ندانید که از چه خواصی برخوردار است و ارزش غذایی آن به چه میزان می باشد!

جالب است بدانید که در صورت استفاده از گوجه فرنگی نیز می توانید به درمان برخی از بیماری ها، کمک شایانی داشته باشید.
نکته مهم این است که گوجه فرنگی به عنوان یک منبع غنی شناخته شده است که همه افراد می توانند از آن استفاده نموده و در این میان متخصصان تغذیه، نامی که برای گوجه فرنگی انتخاب کرده اند نیز تحت عنوان غذای وظیفه شناس می باشد.
گوجه چیزی در حدود 95% آب دارد و مابقی 5% را فیبر و کربوهیدرات تشکیل می دهد.
مقادیر بالایی از ویتامین های آ، ث، کا و همچنین خانواده های ویتامین ب را می توان در این میوه شاهد بود.
موادی همچون پتاسیم، مس، فسفر، منیزیم و منگنز نیز در گوجه فرنگی مشاهده شده است که وجود مقادیر به اندازه و کافی آن ها در بدن نیز موجب سلامتی ما می گردد.

خواص گوجه فرنگی که از آن بی خبر هستید!

خواص گوجه فرنگی برای ریه

شایان ذکر است که مصرف بیش از حد دخانیات و یا به طور کلی مصرف دخانیات نیز می تواند منجر به سرطان ریه در افراد شود. در گوجه فرنگی مقادیر بالایی از ویتامین آ وجود دارد که به جلوگیری از درگیر شدن افراد به این بیماری کمک به سزایی دارد بنابراین خواص گوجه فرنگی برای ریه نیز زیاد می باشد.

خواص گوجه فرنگی برای قلب

مصرف گوجه فرنگی نیز با توجه به وجود ویتامین های بی شماری همچون ث و پتاسیم و وجود محتوای فیبری و کولین در آن ها، موجب شده است تا برای سلامت قلب بسیار مفید باشند. مصرف منظم گوجه نیز می تواند تری گلیسیرید و همچنین کلسترول های بد را در بدن کاهش دهد و در نتیجه افراد در برابر بیماری های قلبی به نوعی مصون بمانند. بنابراین خواص گوجه فرنگی برای قلب زیاد است و می تواند کارایی بالایی داشته باشد.

خواص گوجه فرنگی جهت بهبود بینایی

ویتامین آ که در گوجه فرنگی به وفور وجود دارد به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی در نظر گرفته شده است که از موجب حفاظت از چشمان ما و بهبود بینایی تمامی افراد می گردد.

خواص گوجه فرنگی برای ریه

خواص گوجه فرنگی برای پوست

لازم است بدانید که کمبود ویتامینی مانند ویتامین ث می تواند عاملی برای آسیب دیدن پوست افراد در مقابل نور خورشید، انواع آلودگی ها و همچنین دود شود. در این حالت ممکن است شرایطی به وجود آید که پوست شما چین و چروک پیدا کند و یا دچار لکه هایی شود که همراه با زخم باشند.
ویتامین ث تولید کلاژن را آسان تر می کند و در واقع یک سیستم حمایتی و جوان سازی را فعال می کند تا نسبت به ترمیم پوست کمکی داشته باشد.

خواص گوجه فرنگی برای دیابتی ها

شایان ذکر است که دو نوع دیابت وجود دارد و هر نوعی از آن به شیوه ای خاص از این گوجه فرنگی می توانند، استفاده نمایند.
دیابت سطح یک نیز افرادی هستند که از قند خون پایین تری برخوردارند و می توانند از محصولات فیبردار مانند گوجه فرنگی بهره مند شوند. افرادی که دیابت نوع دو دارند نیز در صورت استفاده نادرست از این گیاه، می توانند شاهد افزایش قند خون، انسولین و چربی خود باشند.

خواص گوجه برای جلوگیری از عفونت دستگاه ادراری

در میان تمامی مواد غذایی نیز می توان گوجه فرنگی را تحت عنوان مدر نام برد که در واقع خاصیت ادرارآوری دارد و عملیات تشکیل آن را در بدن افراد تسهیل می نماید. خاصیت ادرارآوری این ماده غذایی موجب می شود تا مواد سمی موجود در بدن همچون آب اضافی، نمک و اوریک اسیدها دفع شوند و بیماری هایی مانند عفونت دستگاه ادراری و سرطان مثانه نیز کاهش پیدا کند.

گوجه منبع ویتامین ها و سرشار از مواد معدنی

این گیاه نیز توانایی تامین چیزی در حدود 40% ویتامین ث مورد نیاز بدن را دارا می باشد و تحت عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند. وجود ویتامین هایی مانند آ، پتاسیم و حتی آهن در گوجه فرنگی موجب می گردد تا بدن عملکرد مناسب تری داشته باشد.
همینطور می توان گفت که پتاسیم به سلامتی اعصاب کمک می نماید و آهن موجود در آن هم، گردش خون بدن را کمک می کند.

گوجه، بسیار مفید برای کاهش وزن

گوجه ها از آن دسته محصولاتی هستند که کالری کمی دارند و اگر از مواد کم کالری استفاده داشته باشید، نوع گوارش شما سریع تر انجام می شود و چربی نیز ذخیره نمی گردد. محتوای فیبری بالایی در گوجه فرنگی وجود دارد که موجب می گردد تا مولکول های چربی نیز جذب نشوند.
در کنار موارد فوق نیز می توان گفت که فیبر موجود در آن نیز سوخت و ساز چربی ها را بهبود می دهد و موجب از بین رفتن تجمع چربی می گردد و به این صورت نیز در کاهش وزن به شما کمک ویژه ای می نماید.

تعداد بازديد : 109
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
محصولات