گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1400/10/12 - 14:33
كد :62

همه چیز در مورد کاشت گوجه فرنگی و خواص گوجه فرنگی

تاریخچه ی گوجه فرنگی به غرب آمریکای جنوبی، مکزیک و آمریکای مرکزی بر می گردد. اسپانیایی ها برای اولین بار با گوجه فرنگی مواجه شدند و این گیاه را با انتقال گسترده به اروپا آوردند.

گوجه فرنگی به روش های مختلفی مصرف می شوند. به صورت خام یا پخته و در بسیاری از غذاها، سس ها، سالادها و نوشیدنی ها سرو می شود. در حالی که گوجه فرنگی میوه است اما از نظر گیاه شناسی به عنوان انواع توت ها طبقه بندی می شود!

خواص گوجه فرنگی

می توان از خواص گوجه فرنگی به موارد زیر اشاره نمود ·

  • گوجه فرنگی مملو از ماده ای به نام لیکوپن (مسئول رنگ قرمز گوجه فرنگی است)، با فواید متعددی مانند کاهش خطر بیماری قلبی و برخی سرطان ها مرتبط است. رنگ قرمز روشن آنها را در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت می کند. به همین ترتیب، می تواند به محافظت از سلول های شما در برابر آسیب کمک کند. گوجه فرنگی همچنین دارای پتاسیم، ویتامین B و E و سایر مواد مغذی است.
  • گوجه فرنگی منبع خوبی از فیبر است و در هر گوجه فرنگی متوسط حدود 1.5 گرم فیبر را تامین می کند.
  • ویتامین C موجود در گوجه فرنگی ، یک ماده مغذی و آنتی اکسیدان قوی می باشد. 
  • گوجه  فرنگی حاوی پتاسیم که یک ماده معدنی ضروری برای کنترل فشار خون و پیشگیری از بیماری قلبی است، می باشد.
  • ویتامین K1 همچنین به عنوان فیلوکینون شناخته می شود، ویتامین K برای لخته شدن خون و سلامت استخوان ها مهم است که در گوجه فرنگی به وفور یافت می شود.
  • گوجه فرنگی سرشاراز فولات (ویتامین B9) یکی از ویتامین های B می باشد که برای رشد طبیعی بافت و عملکرد سلولی مهم است.

مصارف گوجه فرنگی در صنایع غذایی

مصارف گوجه فرنگی در صنایع غذایی مانند سس، پوره یا همان رب گوجه فرنگی، آب میوه، سس کچاپ و غیره می باشد. تصورغذاهای بدون گوجه فرنگی دشوار است. گوجه ‌فرنگی عنصر اصلی برای یک سوپ و بسیاری از غذاهای سرد و گرم‌ است. رب گوجه فرنگی را می توان به سس ها و خورش ها اضافه کرد تا به غلیظ شدن و طعم دادن کمک کند. شما همچنین می توانید گوجه فرنگی را فریز کنید و تا مدت ها در فریزر نگهداری کنید.

مصارف خانگی گوجه فرنگی

یکی از مصارف خانگی گوجه فرنگی، گوجه فرنگی خشک شده می باشد. گوجه فرنگی خشک شده سرشار از ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان است که دارای غلظت بالایی از لیکوپن( یک آنتی اکسیدان قوی) هستند. گوجه‌فرنگی‌های خشک شده دارای طعم شیرینی بالایی هستند که طعم بسیار قوی‌ تر از گوجه‌ فرنگی‌های تازه دارند و عطر خوبی به غذاها می دهند.

کاشت گوجه فرنگی بصورت خانگی و در گلدان

گلدان های بزرگی را برای کاشت گوجه فرنگی پیدا کنید. زیرا مراقبت از گیاهان آسان تر خواهد بود. در مرحله بعد، گلدان را با خاک یا کمپوست با کیفیت خوب و با مواد مغذی بالا تا زیر لبه گلدان پر کنید. اگر از خاک معمولی باغچه استفاده می کنید، این خاک برای گلدان شما بسیار سنگین خواهد بود و فشرده می شود. اطمینان حاصل کنید که گلدان های شما دارای زهکشی مناسبی در کف گلدان هستند تا آب داخل سینی تخلیه شود. حالا باید بذر های گوجه را درون خاک قرار دهیم. گیاهان گوجه فرنگی در مکان های آفتابی و دماهای گرم رشد می کنند. در حالت ایده آل، آنها بین 6-8 ساعت نور خورشید نیاز دارند.

 

تعداد بازديد : 108
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
محصولات